קריירת צילום מקצועית מתחילה עם לימודי צילום

תחום הצילום מספק לנו הזדמנות לקריירה מתגמלת מאוד – גם מבחינת היכולת להתפרנס בכבוד ואף למעלה מכך, וגם מבחינת היכולת להביא את עצמנו לידי ביטוי, יכולת שעפ"י שורה ארוכה של מחקרים עדכניים משפיעה במידה ניכרת על שביעות הרצון שלנו מהקריירה ועל איכות החיים באופן כללי.

בהתאם, לימודי צילום מקצועי הפכו בשנים האחרונות למבוקשים מאוד, שכן גם אם הפייסבוק, האינסטגרם ושאר הרשתות החברתיות גדושים בתמונות, ובכלל, נדמה שכולם מתעדים כל רגע ורגע בחיים שלהם, עדיין ישנם מקרים רבים שבהם נדרשים צילומים מקצועיים באמת, ולשם כך נדרשות יכולות המוענקות במסגרת לימודי צילום מקצועיים כפי שניתן להתרשם בקישור הבא.

תואר ראשון בצילום

צילום הוא אמנם אחת האמנויות ובתור שכזה הוא נתפש לפעמים כמבוסס על כישרון ולא על הכשרה מקצועית מסודרת, אבל חשוב להבין שעל-מנת להפיק תמונה טובה באמת נדרשת גם מיומנות טכנית בלתי מבוטלת.

בנוסף, אמנם לכל צלם מוכשר יש טביעת עין ייחודית שמבוססת על אישיות מתאימה, אבל במסגרת לימוד צילום באופן מקצועי מוקדשת תשומת לב רבה גם לשכלול המבע האישי ולהעצמת היכולת להביא את האישיות לידי ביטוי, כך שגם בהיבט האמנותי של הצילומים ישנה חשיבות להכשרה מקצועית מסודרת.

בהתאם, פותחו מסלולים רחבי היקף ומעמיקים במיוחד שבסופם לא רק יכולות צילום גבוהות אלא גם תואר ראשון. בין האפשרויות המוצעות למי שמחפש מסלול הכשרה מקצועי במיוחד – בית הספר לאמנויות מוסררה בירושלים שמפעיל מחלקה מוערכת לצילום עם מסלול תלת שנתי המתמקד בתחום זה ובנוסף מקנה ידע וכלים מתחומי אמנויות משיקים; האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, שגם היא שוכנת בירושלים, ושניתן ללמוד בה לתואר ראשון בצילום במסגרת תוכנית 4 שנתית; המרכז האקדמי ויצו חיפה שמציע אף הוא תוכנית 4 שנתית, שכוללת לימודי מדיה, צילום וקולנוע; והמכללה האקדמית בית ברל שעיקר פרסומה הוא בזכות היותה מכללה לחינוך מהמובילות בארץ אבל תמצאו בה גם לימודי צילום ברמה גבוהה במיוחד במסגרת לימודים לתואר ראשון באמנות (B.Ed.F.A).

לימודי תעודה בצילום

לצד התוכניות הנ"ל של לימודי הצילום שבסופן גם הכרה אקדמית, שבהחלט עשויה לפתוח דלתות רבות בשוק התעסוקה הרלוונטי – שכולל הן צלמי אירועים, הן צלמי עיתונות, הן צלמים מסחריים, הן צלמי אופנה, הן צלמים המתמחים במוצרים ייחודיים כמו הכנת בוק לבר מצווה/ בת מצווה וכו' והן צלמים אמנותיים שגם הם יכולים לעשות חיל גם מבחינה כספית – ישנם גם קורסי צילום במתכונת של לימודי תעודה.

בדרך כלל מדובר במסלולים קצרים יחסית, אולם גם הם מעניקים את המיומנויות הטכניות הבסיסיות וכן תשומת לב למבע האישי, ומאפשרים לכל מי שנמשך אל התחום להבין אם הוא אכן מתאים לו ואם כדאי להשקיע עוד בשכלול היכולות בדרך לקריירה מקצועית מתגמלת.

מה כוללים לימודי צילום בדרך לקריירה מקצועית?

על-מנת להפוך לאיש מקצוע איכותי ומוערך בתחום הצילום נדרש כאמור שילוב של תפישה אמנותית מגובשת ושל מיומנויות טכניות הכרחיות.

בהתאם לימוד צילום באופן מקצועי לקראת קריירה מרשימה חייב להתפרש על פני מגוון נושאים, הן בהיבטים התאורטיים של הצילום ושל האמנות בכלל, והן בהיבטים הטכניים.

בין השאר כוללים לימודי צילום קורסים בהיסטוריה של האמנות והפילוסופיה של האמנות, שימוש באור ובתאורה, צילום בשחור-לבן מול צילום בצבע, התנסות מעשית בז'אנרים שונים (אופנה, טבע וכו') ועוד.

תנאי קבלה

על-מנת להתקבל אל מסלולי לימודי הצילום במוסדות הלימוד השונים נדרש תיק עבודות, שמוכיח עניין אמיתי בתחום וזיקה אליו. לקורסים הקצרים, שמוצעים בדרך כלל ע"י צלמים פרטיים שגם מלמדים את התחום, ניתן במרבית המקרים להתקבל גם ללא תנאים מוקדמים.