איך להצליח בעולם העסקים עפ"י אבי גבאי?

אמנם הוא מוכר בעיקר כפוליטיקאי, וזאת לאחר קדנציה מוצלחת מאוד, גם אם קצרה, כשר להגנת הסביבה, וכמועמד לראשות מפלגת העבודה, אבל כדאי לדעת שבנוסף לכך אבי גבאי מציג גם רקורד עסקים מרשים במיוחד – כך שכדאי ללמוד ממנו איך להצליח בעולם העסקים.

קודם כל חינוך

גבאי גדל בשכונת בקעה בירושלים כשעוד הייתה מעברה, ילד שביעי במשפחה בת 10 נפשות שבה שני ההורים עובדים קשה ולאורך שעות רבות (אביו של גבאי היה נהג שכיר שבין השאר עבד בחברת "בזק" ואמו התפרנסה כאם בית במעון של אקי"ם). למרות שהמצב הכלכלי היה לא פשוט, בלשון המעטה, היה דבר אחד שעליו לא חסכו במשפחת גבאי: חינוך.

גבאי היה תלמיד מצטיין, וכבר בגיל צעיר אובחן כמחונן. בנוסף לתמיכה המשפחתית המשמעותית, זכה גבאי הצעיר לסיוע גם מצד המדינה, כולל חוגים שונים (למשל אסטרטגיות קרב) ומונית שהסיעה אותו למפגשים עם הסופרת דבורה עומר…

מצד שני, כשעלתה ההצעה לשלוח את הילד המחונן לפנימיית מחוננים בכפר סבא, אמו של אבי לא הסכימה – וגבאי עד היום מודה לה על כך, שכן לצד החינוך האיכותי שקיבל הייתה חשיבות רבה גם לחום המשפחתי ולמסגרת המחבקת.

ריצה למרחקים ארוכים

גבאי הוא מרתוניסט חובב, וכבר השלים לא פחות מ-8 מרתונים – אתגר שמחייב בעיקר מחשבה לטווח ארוך, תכנון מדויק של חלוקת הכוחות ובעיקר מחויבות מלאה להגעה אל נקודת הסיום גם אם בדרך ישנם מכשולים וצצים קשיים (ובאופן טבעי לאורך 42 הק"מ של המרתון צצים לא מעט קשיים).

זוהי גם הגישה המומלצת ע"י גבאי למי שרוצה להיכנס אל עולם העסקים: ראשית הוא ממליץ על הגדרת מטרות ארוכות טווח, שנית כדאי לפי גבאי לחלק כל מטלה או מהלך למספר קטעים (כפי שכדי לצלוח מרתון צריך קודם לעבור את 5 הקילומטרים הראשונים, ואז עוד 5 קילומטרים, ועוד 5 וכך הלאה), לתכנן היטב כל צעד כדי לא לבזבז את כל המשאבים בבת אחת, ובנוסף להבין שכל איש עסקים נתקל בלא מעט קשיים, וההבדל בין איש עסקים מצליח לאיש עסקים שלא ממצה את הפוטנציאל שלו הוא הנחישות והיכולת לשמור על פוקוס ושאיפה להגיע למטרה גם כשקשה.

הזינוק המטאורי בבזק

לאחר שירות צבאי כקצין מודיעין בלבנון, התקבל גבאי לאוניברסיטה העברית ולמד שם כלכלה (תואר ראשון) ומנהל עסקים (תואר שני). לאחר השלמת התואר הראשון החל אבי גבאי לעבוד באגף התקציבים במשרד האוצר ולאחר 4 שנים מוצלחות עבר לחברת "בזק", שאז עוד הייתה חברה ממשלתית.

תפקידו הראשון בחברת התקשורת היה עוזר למנכ"ל דאז, עמי אראל, וזהו עוד טיפ של גבאי למי שרוצה להצליח בעולם העסקים: למצוא מנטורים מנוסים שאפשר ללמוד מהם (ורצוי כמובן כאלה שאוהבים ללמד ולטפח את מי שסביבם).

בהמשך הדרך מילא גבאי תפקידי ניהול שונים, הפך למנכ"ל בזק בינלאומי וב-2007 הגיע לפסגת הפירמידה והתמנה למנכ"ל החברה, תפקיד שאותו מילא עד 2013 אז פרש לאחר שהרגיש שמיצה את עצמו ב"בזק" (וגם זה מפתח להצלחה בעסקים – לא להיתקע בנקודה אחת אלא להרגיש מתי ישנה תחושת מיצוי ואז לעבור הלאה).

לשנות את העולם לטובה

לאחר הפרישה מבזק אבי גבאי נכנס לפוליטיקה – ביחד עם משה כחלון הוא הקים את מפלגת "כולנו", התמנה לתפקיד השר להגנת הסביבה בממשלת ישראל ה-34 (תפקיד ממנו פרש לאחר שראש הממשלה נתניהו הדיח ללא סיבה את משה יעלון מתפקיד שר הביטחון) וכעת הוא מועמד לראשות מפלגת העבודה.

גבאי הפוליטיקאי מצהיר שהוא רוצה לשנות את העולם לטובה, לטובת כולנו, וגם בעולם העסקים מי ששואף להיטיב עם סביבתו ילמד עד מהרה שגם הוא עצמו יוצא נשכר מכך.