הלוואות לעסקים חדשים – למי מתאים וממי כדאי לבקש?

בשנת 2016 נפתחו בישראל, כך על פי נתוני חברת הייעוץ המוכרת דן אנד ברדסטריט, למעלה מ-55,000 עסקים, כלומר יותר מ-1,000 עסקים חדשים מדי שבוע והמון אנשים נרגשים לקראת הגשמת חלום, שהרי פתיחת עסק חדש היא ברוב המקרים הגשמה של חלום של שנים רבות.

לקראת פתיחת עסק חדש, בכל תחום שהוא, ישנם פרטים רבים מאוד שחובה לתת עליהם את הדעת, שהרי בכל שבוע לא רק נפתחים עסקים רבים אלא גם נסגרים לא מעט עסקים ומתנפצים לא מעט חלומות. על פי מחקרים שונים 1 מכל 3 עסקים שנסגרו הצליחו לשרוד פחות משנתיים, ועוד נתון שחשוב לדעת הוא שבכ-20% מהמקרים קשיי מימון הם שהכריעו את העסק ומנעו ממנו לממש את הפוטנציאל. בהתאם קל להבין מדוע הלוואות לעסקים חדשים הם מוצר כה מבוקש, אבל יחד עם זאת כדאי לדעת שלא בכל מקרה הלוואה לעסק חדש היא אכן כדאית.

לחצו כאן לפרטים נוספים על גוף המעניק הלוואות לעסקים בתנאים נוחים.

המחיר האמיתי של הלוואה לעסק חדש

עסק חדש שלוקח הלוואה – בין אם לצורך רכישת או שכירת נכס שבו יפעל העסק, בין אם לטובת שיווק שיבטיח קהל לקוחות ראשוני, בין אם כדי לממן את הוצאות התפעול בחודשים הראשונים עוד לפני שתזרים המזומנים מתייצב ובין אם לכל מטרה אחרת – חייב לקחת בחשבון לא רק את התועלת שמספקת אותה הלוואה אלא גם את העלות, שהרי הלוואות לעסק צריך להחזיר תוך פרק זמן מסוים.

לשם כך יש לקחת בחשבון את גובה ההלוואה, את שיעור הריבית ואת תקופת ההחזר, וכך לדעת מהו הסכום שהעסק יידרש להקצות מדי חודש לטובת ההחזר ובהתאם לא יוכל להשתמש בו לצרכים אחרים. חשוב מאוד לתכנן מודל עסקי מתאים, כלומר כזה שלוקח בחשבון שהצורך להקדיש חלק (ייתכן משמעותי) מההכנסות לטובת החזר ההלוואה עלול להקשות על מימון הפעילות השוטפת, ועל כן לחשוב היטב האם ההלוואה אכן הכרחית או שאפשר להסתדר בלעדיה.

למשל, כדאי להקדיש זמן ותשומת לב לסוגיה האם אכן נדרשת רכישת או שכירת נכס לטובת העסק או שאפשר להפעיל אותו בשלב ראשון מדירת המגורים, ואם אכן חובה לפעול מחלל ייחודי האם ניתן להסתפק במקום צנוע יחסית ובאזור שרמת מחירי הנדל"ן בו אינה גבוהה מדי (למשל עסק שלא מגיעים אליו לקוחות בהחלט יכול להתמקם באזורים שרמת המחירים בהם לא מחייבת קבלת הלוואה).

איפה אפשר לקבל הלוואה לעסק חדש?

ישנם מקורות שונים שמעניקים הלוואות לעסקים חדשים, אם כי חשוב לזכור שעסק שעדיין לא מציג הכנסות יציבות וקבועות עלול להתקשות לגייס את ההון הדרוש לו, וגם אם הבקשה להלוואה נענית בחיוב סביר להניח שתנאי ההחזר יהיו נוקשים יותר והריבית – גבוהה יותר.

בהתאם מומלץ להיעזר במומחים בתחום גיוס האשראי לעסקים, שגם יעזרו לכם לוודא שאכן הלוואה היא הכרח המציאות וגם להגיע אל ההלוואה המשתלמת לכם ביותר.

באופן עקרוני מקורות המימון האפשריים הם הבנקים המסחריים, חברות האשראי וגופי המימון החוץ בנקאיים. עוד אופציה שכדאי לבחון היא קבלת הלוואה בערבות מדינה.

מהי הלוואה בערבות מדינה ואילו עסקים חדשים יכולים לקבל אותה?

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה מפעילה מסלול מיוחד של הלוואות לעסקים חדשים הנקרא "מסלול הקמה".

במסלול זה ניתן לקבל עד 500,000 ש"ח, כשמתוכם 300,000 השקלים הראשונים מצריכים ביטחונות בשיעור 10% מסכום ההלוואה, ועל כל סכום מעבר לרף זה יש להוסיף 25% ביטחונות. תקופת ההחזר היא עד 60 חודשים כשמתוכם 6 החודשים הראשונים מוגדרים כ"גרייס" (כלומר העסק עדיין לא צריך להתחיל להחזיר את ההלוואה, ולמעשה זוכה בפרק זמן משמעותי להתייצבות ולפיתוח העסק כך שלאחר מכן יהיה תזרים מזומנים מספק).