איך הפך סובחי טנוס מפועל פשוט לבעל חברת בנייה גדולה?

בשנת 1973 היה סובחי טנוס, בן לאחת המשפחות הוותיקות והמכובדות בנצרת, פועל בניין פשוט. כעבור 40 שנה הוא ניצב בראש אימפריית נדל"ן בעלת תיק נכסים מגוון הן בארץ והן בחו"ל. לדבריו של סובחי סוד ההצלחה הוא לעמוד בכל התחייבות, וכך ליצור מוניטין גבוהים ולקוחות מרוצים שימליצו עליך ללקוחות הבאים שלך.

השם הטוב של סובחי טנוס

לחברת ס.ט.ר נדל"ן רשימה ארוכה של פרויקטים מרשימים שמהווים כרטיס ביקור אפקטיבי במיוחד, החל ממרכז מסחרי בשם "יקותיאל ביזנס סנטר" הנמצא בהוד השרון המתפתחת, דרך מלון מפואר בבוקרשט, וכלה בצמד מגדלים באזור התעשייה המערבי של חיפה (מגדלי משרדים – תחום שס.ט.ר מתמחה בו).

אל תחום היזמות נכנס סובחי טנוס משתי סיבות עיקריות: האחת, השחיקה המתמשכת ברווחיות של הקבלנים המבצעים, שהגיעה עד למצב שבו ישנם פרויקטים שהרווחיות בהם גבולית (לדברי סובחי לא מעט קבלנים שהתמקדו אך ורק בביצוע נפלטו מהשוק לאחר שנאלצו לקחת עבודות שהסבו להם הפסדים); והשנייה, הפידבקים הרבים שקיבל מלקוחותיו לאורך השנים וההבנה כי אין סיבה להסתפק בביצוע ושיזמות היא תחום שהוא יכול להצליח בו ובגדול.

יחד עם זאת הקפיד סובחי טנוס מאז ומתמיד לא לקחת על עצמו התחייבויות שהוא לא משוכנע שיעמוד בהן, וזאת כדי לשמר את הנכס העיקרי שלו, שמו הטוב.

בנוסף ידע תמיד סובחי לשמר את ההון האנושי סביבו, כלומר את עובדיו – לא לשחוק אותם יותר מדי, לכבד אותם ולהעניק להם תנאי עבודה נאותים ומתגמלים, כך שירצו לעבוד איתו ויפגינו את אותה מסירות שהוא תמיד הפגין בכל מקום בו עבד. מסיבה זו גם כשקבלנים אחרים מתקשים לגייס כוח אדם ופרויקטים שונים מתעכבים, ס.ט.ר נדל"ן עומדת בכל התחייבויותיה.

הפרויקטים המצליחים בפולין                  

לאחר פעילות ענפה בארץ, החליט סובחי טנוס לפעול גם בחו"ל.

החלטה זו התגלתה עד מהרה כמוצלחת מאוד: כך, למשל, הפך טנוס לשותף יחד עם שיכון ובינוי"בחברה בשם Asbud. חברה זו היא אחת היזמיות הגדולות במדינה שהתנערה מכבלי הקומוניזם והחלה להתפתח בצעדי ענק, והיא כבר יזמה אלפי יחידות דיור. בנוסף נבנו על ידי החברה בפולין בנייני יוקרה, מרכז מסחרי המכיל משרדים וכן נרכשו קרקעות במיקומים אטרקטיביים בוורשה לשם בניית נדל"ן לצרכים שונים (מסחר, מגורים, בתי מלון).

בנוסף לפעילות בפולין בונה החברה גם בגרמניה, וכאמור גם ברומניה –

טיפוח דור ההמשך

לצד ההצלחות העסקיות המרשימות, ובנוסף לשורה הארוכה, האינסופית כמעט, של מבנים שהקים, גאה סובחי טנוס גם בשילוב דור ההמשך בעסקים שלו.

בנו רמזי מנהל יחד איתו את ס.ט.ר נדל"ן, כמנכ"ל החברה. רמזי הוא בוגר לימודי תואר ראשון במנהל עסקים (במרכז הבינתחומי הרצליה – סובחי, אגב, הוא חבר באגודת הידידים של המרכז ומעורב רבות בפעילותו של המוסד האקדמי היוקרתי), ועוד קודם לכן התלווה, מאז שמלאו לו 18, לאביו ולמד ממנו את כל מה שצריך לדעת כדי להוביל בהצלחה חברה קבלנית ויזמית בשוק הנדל"ן של ימינו.

החניכה האישית ממנה נהנה רמזי עיצבה במידה ניכרת הן את האופן בו הוא מסייע להוביל את ס.ט.ר נדל"ן להישגים במגוון תחומים והן את אישיותו באופן כללי. בן אחר של סובחי, ראיד, הוא מנהל ארצות חוץ בחברה ואחראי על פעילותה הענפה בפולין.