תחנות בחייו של ניר גלילי

אין כמעט אדם בישראל שאינו מכיר את חברת הדלק והאנרגיה סונול, שנרכשה לאחרונה ע"י איש העסקים דודי ויסמן תמורת סכום של למעלה מ-350 מיליון ש"ח.

החברה, שהחלה לפעול שנים רבות לפני קום מדינת ישראל, מפעילה קרוב ל-250 תחנות דלק בפריסה ארצית וכן חנויות נוחות, ובנוסף עוסקת בשיווק של שמנים ומוצרי דלק נוספים. מנכ"ל החברה הוא ניר גלילי, יליד 1955, שעבורו אין זו התחנה הראשונה בעולם העסקים – כעת זוהי הזדמנות טובה לגלות את התחנות המרכזיות בחייו של גלילי, שהובילו אותו עד למעמדו הנוכחי.

ניר גלילי – מטוראי לתת אלוף

מרכזיותו של צה"ל בחברה הישראלית הביאה לכך שמנהלים ופוליטיקאים רבים היו קודם לכן מפקדים בכירים בצבא, לפני שהמשיכו הלאה לחיים ציבוריים או לעסקים. גם ניר גלילי הגיע אל תפקידי ניהול במגזר האזרחי עם בסיס מקצועי וניהולי שאותו פיתח במסגרת מגוון תפקידים בצה"ל.

גלילי התגייס לצבא בשנות השבעים, ועשה את צעדיו הראשונים בצה"ל של אחרי מלחמת יום הכיפורים. כחייל בחיל השריון עבר גלילי את המסלול המקובל של הכשרה כאיש צוות, לאחר מכן המשיך לקורס מפקדי טנקים ותפקידי קצונה, כולל פיקוד על חטיבה 500 של החיל (תפקיד אותו מילאו אחריו קצינים מוכרים כמו יפתח רון-טל, אודי אדם וסמי תורג'מן). לחטיבה זו, וגלילי בתוכה, חלק משמעותי במיגור הכוחות הסוריים בלבנון במהלך מבצע שלום הגליל, בהגעה לכביש ביירות-דמשק ובפריצת הדרך לכוחות נוספים וכן באילוץ כוחות המחבלים לעזוב את בירת לבנון.

בשנת 1995 ניר גלילי החליף את מי שיהפוך ברבות הימים לרמטכ"ל משה בוגי יעלון בתפקיד מפקד המרכז הלאומי לאימוני יבשה.

מנטור אקדמי

המעבר של גלילי לעולם העסקים לאחר עזיבתו את הצבא לא התבצע ללא תשתית אקדמית ראויה. בתחילה, החליט ניר גלילי ללכת דווקא עם הלב, והבחירה נפלה על לימודי היסטוריה באוניברסיטת תל אביב – בחירה מעניינת, שכן לימודי היסטוריה בימינו לא זוכים לביקוש רב, וזאת למרות שמדובר לא רק בתחום מרתק אלא גם בכזה שניתן ללמוד ממנו לא מעט על החיים כאן ועכשיו.

לאחר שהשלים גלילי תואר ראשון בהיסטוריה עבר להתמקצע בתחום הניהול, וזאת במסגרת לימודי תואר שני במנהל עסקים למנהלים (גם כן באוניברסיטת תל אביב). בשלב מאוחר יותר, הוצע לגלילי  לשמש כמנטור לסטודנטים במסלול דומה (במרכז ללימודים אקדמיים), והוא נענה להצעה ומילא תפקיד זה לצד דמויות נוספות מהעולם העסקי כגון גבי רוטר ("קסטרו"), רמי שביט (המשביר לצרכן), הראל ויזל (פוקס) ורמי לוי.

בעולם העסקי

את הסקירה התחלנו בציון תפקידו הנוכחי של גלילי, מנכ"ל חברת סונול.

עוד קודם לכן הגיע גלילי לתחנה בולטת אחרת במגזר העסקי, מנכ"ל "שלמה סיקסט". גלילי שהה בתחנה זו כעשר שנים, שבמהלכן תרם מיכולותיו להגעת החברה למעמדה הנוכחי כמובילה בתחום השכרת הרכב והליסינג.

בנוסף לפעילות בתחומי השכרת הרכב, הליסינג, הטרייד אין ומכירות הרכב, וזאת כזרוע המקומית של חברת סיקסט העולמית, פועלת קבוצת "שלמה" בתחומים נוספים ובהם ענף הביטוח, הנדל"ן ועוד. ניר גלילי ניהל את החברה בתקופה מאתגרת של מיתון גלובלי ומול תחרות של ממש מצד חברות כמו "אוויס" ו"אלבר", ותחת ניהולו השכילה "שלמה" ליצור פעילות סינרגטית עם מספר חברות בת ולהתבסס כאמור כמובילה בתחומה.