מה הניע את שר שלום ג'רבי להגיע לתפקיד ראש השירות הלאומי אזרחי

מאז ומתמיד הונע שר שלום ג'רבי – ראש רשות השירות הלאומי אזרחי מאז שנת 2010 – ע"י הרצון לתרום לחברה הישראלית וליהנות בעצמו מהסיפוק שיש בתחושת השליחות. בהתאם, זהו גם המניע העיקרי לרצון שלו להתמנות לתפקיד רב הערך והמשפיע מאוד.

השורשים המשפחתיים

לתחושת השליחות של שר שלום ג'רבי ולרצון שלו לתרום לחברה בישראל ולעם ישראל יש שורשים עמוקים במשפחתו: סבו, הרב מאיר יהודה גץ ז"ל, כיהן בתפקיד רב הכותל והמקומות הקדושים במשך למעלה מ-25 שנים, ואביו של שר שלום, הרב ציון ג'רבי, קיבל על עצמו את האחריות לייסד את מערך החינוך הדתי בכרמיאל כשהעיר הצפונית הייתה עדיין בחיתוליה, ולשם כך הוא עבר לשם עם כל המשפחה.

בהתאם, כבר מילדות הפנים שר שלום את חשיבות העשייה עם הערך המוסף – וגם הוא מתנהל באופן דומה לאורך כל חייו הבוגרים.

הערכים של בני עקיבא

כמו רבים מבני הציונות הדתית, גם שר שלום ג'רבי ספג את ערכי תנועת בני עקיבא – בין השאר בישיבה התיכונית כפר הרא"ה בה התחנך.

הערכים המרכזיים הם אהבת העם, אהבת המולדת, אהבת המדינה, שילוב של תורה ועבודה וקירוב בין הלבבות, ואין מקום מתאים מהשירות הלאומי אזרחי להביא את ערכים אלה לידי ביטוי מעשי. בפרט פועל ג'רבי על-מנת לקרב בין הלבבות, ובהתאם רשות השירות הלאומי אזרחי תחת הנהגתו משקיעה משאבים בלתי מבוטלים למשוך אל השירות צעירים וצעירות מכל פלחי האוכלוסייה, כך שלכולם תהיינה הזדמנויות להיפגש עם מגוון רחב של ישראלים ובזכות המפגשים האישיים כמובן שגם מוסרות מחיצות ומתקרבים הלבבות.

גם אהבת העם באה לידי ביטוי במסגרת תפקידו של שר שלום ג'רבי בשירות הלאומי אזרחי, שהרי מהותו של גוף זה היא לאפשר לכל מי שרוצה בכך לתרום לחברה הישראלית, ובפרט לאוכולוסיות המוחלשות, ממרצו, יכולותיו וזמנו. נכון ל-2016 כבר הגיע מספרם של המתנדבים והמתנדבות לכ-18,000, בהחלט נתון מרשים שמאחוריו נתינה משמעותית לילדים בעלי צרכים מיוחדים, קשישים, מבוגרים בעלי מוגבלויות, בעלי חיים שזקוקים לטיפול או הגנה ואוכלוסיות נוספות שנמצאות בסיכון.

כיצד הגיע שר שלום ג'רבי אל השירות הלאומי אזרחי?

לאחר שירות צבאי שכלל ישיבת הסדר (בקרית שמונה), שירות כלוחם (בחטיבת גולני) ותפקידי קצונה (בחיל השלישות), פנה שר שלום ג'רבי אל המסלול של הלימודים האקדמיים.

תחילה השלים תואר ראשון בחינוך עם תעודת הוראה (במכללת ליפשיץ בירושלים) ולאחר מכן הוסיף גם תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי (באוניברסיטת בר אילן).

במקביל פנה אל השירות הציבורי, כאמור מתוך רצון לפעול בהתאם לערכים עליהם גדל ומתוך הבנה כי השירות הציבורי הוא מקום אידיאלי לעיסוק עם שליחות אמיתית.

תפקידיו הראשונים היו במסגרת תנועת בני עקיבא, בה כאמור הוא גם התחנך, ולאחר מכן הפך לעוזר מזכ"ל המפד"ל – המפלגה הדתית הלאומית שמאוחר יותר השתלבה אל תוך מפלגת "הבית היהודי", אבל עוד קודם לכן יש לה שורשים עמוקים בתולדות עם ישראל ובפרט בהשתלבות המוצלחת של הציונות הדתית בחברה הישראלית.

במסגרת המפד"ל מילא ג'רבי תפקידים נוספים ובהם מנהל מחלקת ארגון, סמנכ"ל כספים ומזכ"ל המפלגה. תוך כדי הוא שימש כראש המטה של שר הרווחה, זבולון אורלב, ובמסגרת תפקידו זה הוא היה אחראי על השירות הלאומי (שאז היה משויך למשרד הרווחה, כיום הוא תחת אחריות משרד החקלאות משיקולים קואליציוניים).

החשיפה של ג'רבי לשירות הלאומי הולידה בו את ההבנה כי דרך גוף זה יוכל לפעול למען הערכים החשובים לו ולחברה הישראלית, וכך היה.