ערן פולק נותן טיפים להצלחה בתור אדריכל ישראלי

אדריכלות נחשבת לעיסוק מתגמל במיוחד: כל פרויקט טומן בחובו אתגר ייחודי ואינטראקציות מעניינות עם בני אדם, מאפשר לאדריכל להביא לידי ביטוי יצירתיות וחשיבה מקורית, התוצאות שלו ניכרות לעין ונשארות מרשימות לאורך שנים רבות ובנוסף גם רמת השכר של האדריכלים, בארץ כמו גם בעולם, גבוהה למדי.

חשוב לציין מצד שני כי הדרך לקריירה מוצלחת שכזו ארוכה וכוללת גם לא מעט מהמורות ומכשולים. התנהלות נכונה תשפר את הסיכויים שלכם להפוך לאדריכלים מובילים, וכדי לעשות את הדברים בצורה מושכלת כדאי להקדיש להמלצות של מי שכבר צלח את הדרך הנ"ל, ערן פולק.

איפה אפשר וכדאי ללמוד אדריכלות?

לימודי אדריכלות הם לימודים אקדמיים תובעניים למדי, ובפרט עבור מי שלומד במוסד שמתאפיין ברמה גבוהה. מצד שני, ככל שהמקום שבו תלמדו אדריכלות נחשב ומוערך יותר, כך גם לעובדת היותכם בוגריו תיוחס חשיבות רבה יותר והדבר יהווה קרש קפיצה אפקטיבי לקריירת אדריכלות מתגמלת.

בנוסף, ערן פולק ממליץ על הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון ועל בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב. בטכניון ניתן לבחור בין מספר מסלולי לימודים, ובהם אדריכלות נוף, תכנון ערים ואזורים וארכיטקטורה ובינוי ערים. באוניברסיטת תל אביב תלמדו במשך 5 שנים מגוון רחב של תכנים בנושאים מתחומי האמנויות, ההנדסה, המדעים המדויקים, מדעי הרוח, הטכנולוגיה, העיצוב והאדריכלות.

כמו כן ניתן ללמוד אדריכלות גם בחו"ל, במיוחד אם יש לכם אזרחות פורטוגלית (מידע נוסף לגבי זה). זאת אפשרות שכדאי לשקול אם אתם רוצים להפוך לאדריכלים בעלי שם וכך גם בית הספר הלונדוני ברטלט.

השירותים השונים שמעניק אדריכל

אדריכל מעניק שירותים שונים: תכנון בית/ דירה/ עסק מא' ועד ת', ייעוץ ארכיטקטוני, עיצוב פנים, הום סטיילינג, עיצוב גינות ועוד. באופן טבעי לכל איש מקצוע בתחום האדריכלות העדפות אחרות, אבל כדאי לרכוש מיומנות גבוהה בכל סוגי השירותים, וכך למקסם את היכולת להתפרס מהמקצוע ולהביא לידי ביטוי את היכולות השונות.

למה ערן פולק ממליץ לא להפסיק ללמוד אף פעם?

כדי להעניק את כל סוגי השירותים, ולעשות זאת ברמה גבוהה במיוחד, חשוב מאוד להמשיך ללמוד גם אחרי השלמת הלימודים הפורמליים. בפרט, ממליץ ערן פולק על התעדכנות לגבי טרנדים מובילים בתחום שמטבעו מתאפיין בשינויים תכופים ובהופעתן של מגמות חדשות כל העת.

חשיבותה של הייחודיות

אדריכל איכותי הוא אדריכל ייחודי ואין זה משנה אם הוא עובד בארץ או בחו"ל בין אם מאמין בברית החדשה או כל דבר אחר, והסיבה לכך פשוטה: התוצרים שמספקים אדריכלים חייבים להתאפיין בייחודיות, שכן בימינו בתים, דירות, עסקים ושאר מרחבים שנראים כמו שכפול של עוד המון מבנים דומים נתפשים כנחותים, ולא מספקים לבעליהם נחת אמיתית. לא במקרה כל אחד מהקניונים בתל אביב (ראו דוגמא) נראה שונה וייחודי. דוגמא נוספת לפרוייקט ייחודי ומצליח שיש בארץ היא ללא ספק מגדלי גינדי תל אביב. בהתאם ממליץ ערן פולק לאדריכלים בראשית דרכם מצד אחד להתעדכן מהם הטרנדים המובילים וכמובן לספוג מהם השראה, אבל במקביל לפתח קול ייחודי וטביעת אצבע שתאפיין אותם ותבדל את הפרויקטים שהם אחראיים עליהם מפרויקטים אחרים.

לא לחשוש מיומרה

אדריכלים, במידה רבה, מעצבים את המציאות של חיינו, כך שמדובר במקצוע רב אחריות. אדריכל שינסה לברוח מאחריות זו, ובטעות לייחס לה יומרנות, לא יצליח לאורך זמן. רק אדריכל שעומד בגאווה מאחורי כל פרויקט ופרויקט שלו, ולא מהסס לייחס לו איכויות משמעותיות (גם אם לעתים הטקסטים נתפשים כמתרברבים או אפילו פלצניים), יהפוך לאיש מקצוע מוביל בארץ.

במקביל חשוב מאוד לשמור על צניעות, ולזכור שהמרחב הפיזי שאותו מעצבים חייב להתאים לבני אדם, ושהצרכים שלהם קודמים לאגו של האדריכל ולאופן שבו הוא רואה את הבית המושלם או החנות האולטימטיבית.