טל איטקין מסבירה את המקור למזונות האישה

אין זוג אחד בישראל שלפני חתונתו חושב כבר על גירושיו אך לפי הסטטיסטיקה כל זוג שלישי שנישא באושר ובשמחה יגיע בעתיד לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני לצורך תהליך גירושין.

בעת הנישואין חותם הבעל על כתובת האישה ובה הוא מתחייב למעשה לספק עבורה את מזונותיה ולזון אותה כל עוד נשואים הם. לאחר הנישואים מתרגלת האישה לאורח חיים מסוים ולפיכך היא זכאית לתנאים דומים גם לאחר הפרידה מבעלה. עו"ד טל איטקין מסבירה כי בית הדין הרבני ובית המשפט קובעים את גובה מזונות האישה על פי המשפט "עולה עמו ואינה יורדת", כלומר במידה ובמהלך תקופת נישואיה לבעלה היא הורגלה לתנאים מסוימים היא אינה תפגע ואינה תוותר על אורח חייה לאחר הפרידה. אם למשל הייתה האישה רגילה לקנות בגדים בשווי 2,0000 ₪ בחודש הרי שהיא ראויה לקבל סכום דומה גם לאחר הפרידה. טל איטקין מוסיפה כי יש תנאים נוספים לקביעת גובה המזונות שכוללים את סכום ההשתכרות החודשית של הגבר, חובותיו של הגבר, הכנסותיה של האישה, הוצאותיה החודשיות של האישה ועוד. במידה והאישה עובדת ומפרנסת את עצמה הרי שגובה המזונות יקוזז והיא אינה תקבל סכום דומה במידה ואינה הייתה יכולה לפרנס את עצמה. הגורמים הקובעים מבינים שיכולה להיווצר בעיה כלשהי כיוון שהאישה אינה מחויבת לצאת לעבודה אך גם לגבי העניין הזה יש ראיה הגיונית. במידה והאישה יכולה לצאת לעבוד אך מסיבותיה מוותרת על אפשרות זו בית המשפט מסתכל על כך בצורה עקומה וזאת למרות שבית המשפט אינו יכול להכריח את האישה לצאת לעבוד. במידה והאישה אינה עבדה במהלך חיי הנישואין הרי שהיא רשאית להמשיך לנהוג כך אך במידה והיא עבדה כל התקופה עם בעלה ורק לאחר הפרידה החליטה להפסיק את עבודתה הרי שהסכום הפוטנציאלי להשתכרות יקוזז ממנה בדמי המזונות.

טל איטקין

תקופת הסתגלות עבור האישה

מזונות אישה זו דרך מצוינת עבור האישה להתרגל ולהסתגל למצב החדש שלאחר הפרידה. האישה נאלצת להתמודד עם מצב חדש הן מבחינה נפשית ורגשית וכמובן גם מצב חדש מבחינה כלכלית. טלי איטקין טוענת שישנן נשים שמנצלות את הסיטואציה הזו ומושכים את תהליך הגט עד ככל שניתן או לחילופין מסרבות לקבל את הגט בכלל. בית המשפט כמובן ער לתופעה הזו ולמעשה מוטלת עליו האחריות לזהות מקרים אמיתיים שבהם האישה אינה מסוגלת לצאת לעבוד או שהגט באמת אינו לרוחה או מצב שבו האישה מנצלת את החוקים לטובתה האישית. עו"ד טל איטקין מודעת גם היא לעובדה כי האישה למעשה מרוויחה מהפרידה מבחינה כלכלית ובמקרים רבים, למרות שהאישה היא עצמאית ויכולה לכלכל את עצמה עדיין יש לה את האפשרות לעשות את עצמה מסכנה וחלשה כדי לזכות בכסף קל שישולם לה על ידי בעלה לשעבר.