איך בעלי עסקים מתמודדים עם עליית מחירי סיגריות?

בשנים האחרונות נרשמת מגמת עלייה מתמשכת ומשמעותית במחיריהן של הסיגריות: אם ב-2011 מחירה הממוצע של חפיסת סיגריות בישראל היה פחות מ-20 ש"ח הרי שב-2015 הוא כבר עמד על 30.6 ש"ח, עלייה של כ-50%!

הסיבה העיקרית לעליית המחירים הדרמטית היא מיסוי – הרשויות במדינת ישראל, כמו גם במדינות רבות אחרות ברחבי העולם כמובן, הבינו כי הנזקים הרבים שגורמות הסיגריות פוגעים לא רק במעשנים עצמם אלא גם במי שנמצא בסביבתם (עקב נזקי העישון הפאסיבי, שכיום כבר לא ניתן להתעלם מהם יותר), ובנוסף הם מכבידים מאוד על מערכת הבריאות, שכמובן מחויבת לטפל בכל המחלות אשר נגרמות עקב העישון, וכזכור מדובר בשורה ארוכה של מחלות חמורות שבאופן טבעי הטיפול בהן ממושך ויקר מאוד.

בהתאם, המיסוי הכבד על הסיגריות, מהלך שעליו המליץ ארגון הבריאות העולמי (הידוע גם בשם WHO – ראשי תיבות של World Health Organization), נועד להחזיר למדינה את העלות הגבוהה של הטיפול במעשנים, ובמקביל להפחית את מספרן של הסיגריות המעושנות, שהרי כמו כל מוצר, מחירי סיגריות גבוהים פירושם צריכה נמוכה יותר. על פתרונות נוספים לעליית מחירי הסיגריות קראו עוד בלינק הזה.

מהו שיעור המס המוטל בישראל על סיגריות?

נכון ל-2015 עמד שיעור המס על סיגריות בישראל על כ-85%, כך שכשמדברים על מחירי סיגריות ועל העלייה שלהם זהו בעצם הגורם העיקרי.

כדאי לציין כי ה-WHO המליץ על שיעור מס של 70%, ועפ"י ממצאי הארגון עלייה של 10% במחיר של סוגי סיגריות שונים מובילה לירידה בהיקף של 4% בצריכתו של הטבק המזיק (במדינות המפותחות). רוב מדינות העולם אימצו המלצה זו, וגם אם שיעור המס בהן נמוך מזה של ישראל, עדיין המגמה היא אותה מגמה. כך למשל בפולין שיעור המס הוא 82.6%, בטורקיה 82.2%, בבריטניה 81.3%, בצרפת 80.6% ובגרמניה 73.5%.

בין המדינות שבהן שיעור המס נמוך יותר: ארה"ב (כ-43%), סין (כ-48%), רוסיה (עם כ-50%) ואיראן (עם מס בגובה 4% בלבד).

המעבר למוצרים תחליפיים

אחד העקרונות הבסיסיים ביותר של כל שוק כלכלי הוא שעליית מחיר מוצר אחד גורמת לא רק לירידה בביקוש אליו אלא גם לעלייה בביקוש למוצרים תחליפיים.

בהתאם, אין פלא שאותם מחירי סיגריות גבוהים הובילו לכך שמכונות סיגריות זוכות לביקוש נרחב.

מכונת סיגריות, או ליתר דיוק מכונה למילוי סיגריות, מאפשרת לכל אחד להרכיב בעצמו, בקלות, ביעילות ובמהירות, סיגריות. כל שצריך לעשות הוא להצטייד בניירות (לא נייר גלגול אלא סיגריה ריקה), עלי טבק ופילטרים, להכניס הכל למכונה – ומיד יש לכם סיגריה מוכנה לעישון ואם מדובר בדגם שמאפשר הכנת סיגריה אחת, או מספר סיגריות אם מדובר בדגם משוכלל יותר.

מכונה למילוי סיגריות גם מאפשרת שליטה מלאה בחוזק של כל סיגריה ובטעם שלה. חשוב לזכור לרכוש עלי טבק המתאימים למילוי סיגריות ולא לגלגול.

מחירי סיגריות אלקטרוניות

מוצר תחליפי אחר לסיגריה הרגילה הוא סיגריה אלקטרונית, ובהתאם לחוקי הכלכלה הבסיסיים גם הביקוש למוצר זה עלה משמעותית בשנים האחרונות.

הסיגריה האלקטרונית נהנית מיתרון משמעותי על פני הסיגריה הרגילה: הניקוטין שבסיגריה אינו נשרף כמו בסיגריה רגילה אלא מאודה, כך שחלק בלתי מבוטל מהנזקים הבריאותיים של הסיגריה הרגילה אינם נגרמים (שכן הם תוצר של שריפת הניקוטין, שכאמור לא מתרחשת בסיגריות האלקטרוניות, שנקראות בימינו גם עטי אידוי).

עוד יתרון הוא שאין עשן, כך שניתן לעשן את הסיגריה האלקטרונית גם במקומות ציבוריים, וכשלוקחים בחשבון את העלות הגבוהה של הסיגריות הרגילות, אין פלא שאלה האלקטרוניות דוחקות אותן אט אט החוצה מהשוק, ואפילו ענקית הסיגריות פיליפ מוריס כבר הבינה זאת ומשקיעה יותר ויותר משאבים בחדירה אל שוק הסיגריות האלקטרוניות.