מה מייחד את אנשי העסקים הערבים המצליחים: סובחי טנוס, עימאד יונס וסלאח דבאח

אזרחי ישראל הערבים הם כחמישית מכלל תושבי המדינה, אולם כשמתבוננים ברשימות של אנשי עסקים מצליחים שיעור אנשי העסקים הערבים אפילו לא מתקרב ל-20%, וחבל, שהרי אם הכלכלה הישראלית תשכיל למצות את הפוטנציאל הטמון במגזר הערבי כל אזרחי המדינה ייהנו מהפירות.

יחד עם זאת גם במצב הקיים, שבו לא מעט חסמים ומכשולים עומדים בדרכם של יזמים ערבים אל ההצלחה (מעבר לחסמים ולמכשולים איתם מתמודד כל יזם בלי קשר לדתו), ישנם אנשי עסקים ערבים מצליחים דוגמת סובחי טנוס (STR נדל"ן), עימאד יונס (חברת המכשור הרפואי אלפא אומגה) וסאלח דבאח (ששולט ללא מיצרין בשוק הבשר בארץ) וכדאי ללמוד מהסיפורים שלהם מהם המכשולים וגם איך מתמודדים איתם.

סובחי טנוסמפועל פשוט לראש אימפריית נדל"ן

סיפורו של סובחי טנוס, עושה רושם, הוא הסיפור הקלאסי של הפועל הפשוט שמטפס אט אט בהיררכיה המקצועית, ובהדרגה הופך לקבלן יותר ויותר מוכר ומוערך.

ככל שהוא יותר מוכר ומוערך כך מתרחב גם היקף עסקיו וכך כיום החברה שהקים סובחי טנוס לאחר שנות פעילות רבות בענף הנדל"ן בונה בכל רחבי הארץ פרויקטים גדולים במיוחד עבור חברות כמו שיכון ובינוי, קבוצת ביג, גב ים, קבוצת יצחקי, קרדן ועוד. בנוסף החברה, STR שמה, בונה גם במדינות שונות באירופה וכן שותפה בבעלות על הקניון המצליח ביג פאשן נצרת שנפתח ב-2009 וב-2013 כבר עמד הפדיון שלו על למעלה מרבע מיליארד ש"ח.

ה"סוד" של סובחי טנוס פשוט: אמינות גבוהה, יושרה מוחלטת, מקצועיות ללא פשרות ויחסי אנוש מעולים שמצליחים למוסס כל התנגדות על רקע דת או מוצא.

עימאד יונסגם בתחום ההייטק יש מקום למגזר הערבי

אם סובחי טנוס השתלב בענף שבו ישנה נוכחות גבוהה לציבור הערבי, הרי שעימאד יונס עשה זאת בתחום שדווקא מעטים הערבים בו – ההיי-טק.

במקרה של יונס המגבלות שבהן נתקל כמהנדס ערבי דווקא הובילו אותו להצלחה: לאחר שהשלים את לימודי הנדסת החשמל בטכניון, הוא התקשה למצוא עבודה, בעיקר משום שרוב המעסיקים בתחום הגיעו מהצבא או עשו איתו עסקים. בסופו של דבר הוא אמנם מצא עבודה אולם הקשיים גרמו לו להחליט כי הוא רוצה לפתוח חברה משל עצמו – וכך היה. הוא גייס הון ראשוני ממכירת מכוניתו ומאביו, וכיום הוא כבר מעסיק כמה עשרות עובדים בחברה שמפתחת מכשור רפואי מתקדם (למשל להשתלת אלקטרודה במוחם של חולי פרקינסון על מנת לצמצם את הסימפטומים הכרוכים במחלה חשוכת המרפא).

יונס מציין במיוחד את הקושי להשיג מימון לסטארט-אפים ערבים כאחד המכשולים המשמעותיים בתחום, ובהחלט יש לקוות כי קרנות הון סיכון יסייעו גם ליזמים ערבים לפתח עוד את תעשיית ההיי-טק במדינה.

סאלח דבאחשליטה מוחלטת בשוק הבשר הטרי

סאלח דבאח הוא אחד מסיפורי ההצלחה הבולטים במגזר הערבי, בעיקר בזכות שליטה של כ-60% בשוק הבשר הטרי – נתח שוק שבאופן טבעי מעורר חשש להיווצרות רמת מחירים גבוהה מדי בשל היעדר תחרות אמיתית.

בנוסף יש בבעלותם של דבאח ומשפחתו קניון בדיר אל אסד ומרכז מסחרי גדול במעלות תרשיחא, וכן המשחטה הגדולה ביותר בצפון (שעלתה לכותרות בהקשרים שליליים לאחר שהעובדים תועדו מתעללים בבעלי החיים המגיעים אליה).